عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

اگر از هر فرد جوانی که به خوش‌پوشی اهمیت می‌دهد سوال کنید احتمالا به شما خواهد گفت که به هیچ وجه حاضر نیست به سراغ اکسسوری‌ یا لباس‌هایی که عموما پیرمردها و پیرزن‌ها استفاده می‌کنند برود. در واقع اکثر جوان‌ها فعالانه تلاش می‌کنند که با نشان دادن تفاوت سلیقه‌شان در موسیقی، سینما، مد و حتی سیاست، خود را از نسل‌های پیشین جدا کنند. اما یک اکسسوری وجود دارد که معمولا مورد استفاده‌ی افراد مسن بوده و حالا نسل جوان تلاش می‌کند آن را از آنِ خود کند: عصای دستی. به لطف مشاهیر هالیوود و ستاره‌های ورزشی که در جشن‌ها و رویدادهای مختلف از این اکسسوری به عنوان بخشی از استایل ظاهریشان استفاده می‎کنند، بسیاری از جوانان امروزی به استفاده از این اکسسوری روی آورده‎اند.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

البته باید اشاره کنیم که استفاده از عصای دستی تنها یک مد ظاهری بین جوانان نیست و کاربردهای عملی نیز دارد. عصا دیگر نمادی از پیری و کهولت سن نیست و بالعکس، به جوانی و خوش‌پوشی نیز گره خورده. همانطور که دیگر نشانه‌ی ناتوانی و ضعف جسمانی نیست و علاوه بر جوانانی که دچار آسیب‌های حرکتی شده‌اند، بسیاری از افراد سالم نیز آن را به عنوان یک اکسسوری به کار می‌برند.

برای افرادی که دچار آسیب شده‌اند، مخصوصاً هنگامی که آسیب آنچنان شدید نباشد، عصای دستی نسبت به عصای زیر بغل گزینه‌ی بسیار مناسب‌تری است. یک عصای دستی شیک و زیبا می‌تواند باعث جلب توجه مثبت شود، درست برخلاف عصای زیر بغل یا عصاهای بیمارستانی که معمولا به شکلی منفی جلب توجه می‌کنند. علاوه بر این، عصای دستی سبک‌تر از عصای زیر بغل است و حمل آن نیز بسیار راحت‌تر است. استفاده از آنها نیز کار آسان‌تری است و آزادی عمل بیشتری به فرد می‌دهد.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

عصای دستی چیست؟

عصای دستی، به چوبدستی بلند و باریکی گفته می‌شود که معمولا قسمت انتهایی آن (که در دست قرار می‌گیرد) به صورت برجسته و یا دارای انحنا است. بسیاری از کسانی که برای حفظ تعادل هنگام راه رفتن به کمک نیاز دارند از آن بهره می‌برند، اما استفاده از آن تنها به این افراد محدود نمی‌شود. این وسیله‌ سالیان دراز علاوه بر کمک به راه رفتن، به عنوان یک اکسسوری شیک نیز استفاده می‌شد، و حالا به لطف طراحی‌های خلاقانه‌ی جدید دوباره سر از دنیای مد و فشن درآورده. در سال‌های اخیر عرضه‌ی عصاهایی با اشکال متنوع و ساخته شده از مواد مختلف، باعث شده که استفاده از این شئ به عنوان یک فشن اکسسوری دوباره رواج پیدا کند.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

تاریخچه‌ی عصای دستی

در طول بخش بزرگی از تاریخ، استفاده از عصا نه تنها نشانگر سلیقه و خوش‌پوشی افراد، بلکه بازگو کننده‌ی جایگاه اجتماعیشان بود. مصریان باستان فارغ از اینکه به کدام طبقه‌ی اجتماعی تعلق داشتند از عصا استفاده می‌کردند، اما توت‌ عنخ ‌آمون، یازدهمین فرعون بزرگ مصر باستان، علاقه‌ای افراطی به عصای دستی داشت. به طوری که پس از مرگ، ۱۳۲ عصای مختلف به همراه او در مقبره‌ی مشهورش دفن شد. هزاران سال بعد، لوئی چهاردهم پادشاه فرانسه که به لوئی کبیر مشهور بود، عصای معروفی در دست می‌گرفت که با ۲۴ قطعه الماس تزئین شده بود. هنری هفتم، پادشاه انگلستان نیز از عصای طلایی مشهوری استفاده می‌کرد که مجهز به انواع امکانات و ویژگی‌های خاص بود، از جمله عطرپاش، موچین، قطب‌نما، سوهان و چاقو.

در سال‌های ۱۷۰۰ میلادی، مردان انگلیسی برای در دست گرفتن عصا نیاز به مجوز داشتند. استفاده از عصا یک امتیاز محسوب میشد و جنتلمن‌ها باید از قوانین خاصی در رابطه با آن پیروی می‌کردند. از جمله اینکه نباید عصا را زیر بغلشان گرفته یا آن را در هوا تکان می‌دادند. در صورت تخطی از این قوانین، ممکن بود مجوز آنها برای حمل عصا باطل شود. در طول تاریخ زنانی هم بوده‌اند که از عصا به عنوان یک فشن اکسسوری بهره می‌بردند. ماری آنتوانت، همسر لوئی شانزدهم و آخرین ملکه‌ی پیش از انقلاب کبیر فرانسه، عصایی به سبک چوپان‌های فرانسوی داشت و همواره هنگام بازدید از مزارعش در نزدیکی کاخ ورسای، علاوه بر پوشیدن لباسی که با الهام از لباس دخترکان چوپان طراحی شده بود، این عصا را در دست می‌گرفت.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

عصاهای امروزی

اما منشاء عصای دستی به شکل امروزیش به قرن هفده و هجده میلادی باز می‌گردد. در این دوران بود که آقایان شروع به استفاده از عصای دستی به عنوان بخشی از پوشاک معمول روزانه‌شان کردند. این وسیله به دلیل ظاهر جذابش به عنوان یک اکسسوری مطلوب مورد استفاده قرار می‌گرفت و از طرفی جای خالی شمشیر را در دستان مردان پر می‌کرد. در ابتدای قرن بیستم، عصای دستی در کنار کلاه و کت‌های بلند به عنوان یک اکسسوری رسمی رایج شد. به طور خاص فرِد آستر، بازیگر و رقصنده‌ی مشهور امریکایی در محبوب شدن این ظاهر نقش پررنگی داشت. در عصر حاضر نیز بسیاری از افراد کلکسیونی از عصاهایی با اشکال و تزئینات مختلف جمع‌آوری می‌کنند و نقش این شئ تنها به عنوان وسیله‎ای برای کمک به راه رفتن محدود نمی‌شود.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

انواع عصای دستی

عصاهای دستی به صورت سنتی بیشتر از چوب درختان ساخته می‌شوند. هرچند که امروزه انواع متنوعی از آنها با مواد مختلف از جمله فلزات تولید می‌شوند. «وانجی»، نوعی عصای دستی متعلق به شرق آسیاست که از چوب بامبو ساخته شده و به صورت محلی از آن برای راندن اسب نیز استفاده می‌شده. این همان عصاییست که چارلی چاپلین در فیلم ولگرد از آن استفاده می‎کرد. یکی دیگر از عصاهای سنتی معروف، عصای ایرلندی یا «اَش‌پلَنت» نام دارد که از چوب درخت زبان‎گنجشک تولید می‌شود. همچنین می‌توان به «ماکیلا» اشاره کرد، عصای سنتی مردم باسک که از چوب ازگیل ساخته شده و دو سر انتهایی آن توسط نقره یا طلا تزئین می‌شود. بدنه‌ی چوبی این عصا معمولا مزین به تراشکاری‌های ظریف و زیباست و بسیاری از مدل‌های آن دارای یک تیغه‌ی فلزی شمشیر مانند هستند که داخل عصا مخفی می‌شود.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

اگر رد این اشتیاق جدید به استفاده از عصای دستی را دنبال کنیم، احتمالا به سال ۲۰۱۲ می‌رسیم، زمانی که برد پیت هنگام شرکت در چند جشنواره‌ی سینمایی (که اولین آنها بیست و سومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم «پام اسپرینگز» بود) یک عصای دستی زیبا به دست گرفت و توجه مخاطبان را به این نکته جلب کرد که عصای دستی چطور می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر ظاهر فردی بگذارد. البته برای او در آن هنگام این موضوع تنها به خوش‌پوشی و استایل ظاهری مربوط نمیشد. او به تازگی دچار آسیب‌دیدگی زانو شده بود و بنابراین از عصای دستی برای راه رفتن کمک می‌گرفت. همان سال در مراسم گلدن گلوب بود که جرج کلونی پیش از رفتن روی صحنه، عصای برد پیت را از او گرفت و او هم عصا به دست بر روی سن رفت.

البته رالف لورن هم در مجموعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ با الهام از پوشش جنتلمن‎های دهه‌ی ۱۹۳۰ ارائه کرد، از عصای دستی به عنوان یک فشن اکسسوری بهره گرفت.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

مدونا، خواننده‌ی مشهور امریکایی هم دو سال بعد با یک عصای شیک در مراسم گرمی حضور پیدا کرد. عصای او که دسته‌اش یک توپ کریستالی براق بود، به خاطر ظاهر پر زرق و برقش توجه بسیاری جلب کرد. یک هفته بعد از مراسم نیز عکس‌هایی از او منتشر شد که عصا به دست به یک رستوران می‌رفت. بعدها معلوم شد که این خواننده (که در آن زمان ۵۵ ساله بود) دچار آسیب‌دیدگی مختصری در ناحیه‌ی پا شده بود و برای همین از عصا کمک می‌گرفت. اما او حتی پس از بهبود کامل آسیب‌دیدگی، استفاده از عصا به عنوان یک فشن اکسسوری را کنار نگذاشت و از جمله در سری عکس‌های معروفی که در نشریه ووگ از او چاپ شد با عصا حضور پیدا کرد.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

دیگر مشاهیر عصا به‌دست!

از دیگر هنرمندانی که با عصاهای دستی شیک و زیبا در انظار عمومی ظاهر شده‌اند می‌توان به روبی رُز، مدل و بازیگر جوان استرالیایی و جی‌جی وات، بازیکن فوتبال امریکایی اشاره کرد. جی‌جی وات هنگام حضور در برنامه‌ی گفتگوی شبانه با جیمی فلون، عصای بسیار زیبایی به دست داشت که دسته‌ی طلایی آن به شکل سر یک شیر و با سنگ‌های براق تزئین شده بود؛ عصایی چنان پر زرق و برق که بعید است هرگز نمونه‌ی آن را در دست یک پیرمرد سالخورده دیده باشید!

دکتر هاوس، پزشک بدخلق ولی دوست‌داشتنیِ سریالی با همین نام نیز از شخصیت‌های مشهور سینما و تلویزیون است که همواره عصایی با دسته‌ی منحنی و منقوش به شعله‌ی آتش به دست دارد.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

عصای دستی به عنوان یک فشن اکسسوری

موارد ذکر شده تنها بخشی از روندی هستند که عصای دستی را دوباره در میان نسل جوان محبوب ساخته. امروز دیگر عصای دستی نه صرفاً به عنوان وسیله‌ای برای کمک به راه رفتن، بلکه به عنوان یک فشن اکسسوری شناخته می‌شود که می‌تواند مکمل یک دست لباس شیک و خوش استایل باشد. به همین دلیل هم این روزها عصاهای دستی در اشکال بسیار متنوع و با دیزاین‌های مختلفی تولید می‌شوند.

با کمی جستجو می‌توانید عصایی پیدا کنید که با استایل شخصی شما همخوانی دارد و آن را تکمیل می‌کند. عصایی که دارای هویت است و با عصاهای قدیمی ساده و کسل‌کننده قابل مقایسه نیست. بدنه‌ی بسیاری از عصاهای دستی با نقش‌های زیبا و شیک تزئین شده‌اند. عصاهای فلزی مینیمال با دسته‌ی ساده‌ی چوبی یا عصاهایی با دسته‌ی برنزی، نقش گل و گیاه، یا دیگر طرح‌های تزئینی مثل شعله‌ی آتش، می‌توانند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر تیپ و استایل ظاهری شما بگذارند.

در نهایت به شما توصیه می‌کنیم که اگر قصد دارید این اکسسوری منحصر به فرد را به استایل شخصی‌تان اضافه کنید، به خریدن تنها یک عصا اکتفا نکنید! بهتر است که اگر می‌توانید کلکسیونی از عصاهای مختلف و متنوع را برای خود فراهم کنید. مثلا یک عصای شیک برنجی یا نقره‌ای برای تیپ رسمی شبانه، یک عصای جمع و جور تاشو برای سفر، و یک عصای خاص با نقش‌های عجیب و غریب برای استفاده‌ی روزمره.

عصای دستی به عنوان یک اکسسوری فشن - نقش مشاهیر در محبوبیت دوباره‌ی عصای دستی

مقالات مرتبط